pożyczka na firmę

2019-04-29

Pieniądz kołem się toczy

Pieniądz kołem się toczy


Każdy wie, że w życiu każdej firmy bywają czasy lepsze oraz gorsze. Optymiści widzą więcej tych dobrych, zaś pesymiści zupełnie odwrotnie. Prawda jest taka, że jest ich mniej więcej tyle samo. Czasem firmie nie brakuje pieniędzy, a czasem zmuszona jest sięgnąć po pomoc jaką jest pożyczka na firmę. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, takie jest życie. Niczego nie możemy być pewni. Może oprócz tego, że los się w końcu do nas uśmiechnie. Choć też nie zawsze.


Pożyczka na firmę potrzebna może być zarówno w podbramkowej sytuacji, kiedy brakuje funduszy na podstawowe materiały, które zapewniają funkcjonowanie firmy, ale może zostać przeznaczona na modernizację firmy, jej rozwój. Najczęściej mówi się o dwóch typach pożyczek: obrotowej oraz inwestycyjnej.


Pożyczka na firmę

Często zdarza się tak, że firmy zmuszone są sięgnąć po pożyczkę lub kredyt. Nie jest to żaden wstyd. W tych czasach mamy różne rodzaje kredytów oraz pożyczek, więc “do wyboru, do koloru”. Potrzebujemy pieniędzy na bieżące wydatki? Żaden problem. Remont siedziby firmy? Da się zrobić. Czym się różni pożyczka od kredytu? Cóż, pożyczki może udzielić każdy, kto ma wolne środki. Przy pożyczkach poniżej 500zł nie musi być spisywana żadna umowa wiążąca. Kredyt jest to umowa pisemna między bankiem a konsumentem na przekazanie pieniędzy na określony cel w określonym czasie. W dodatku konsument zobowiązuje się oddać pieniądze w ustalonym czasie wraz z określonymi wcześniej odsetkami oraz prowizją. Kredyt definiuje prawo bankowe i jest surowo przestrzegane. Dlatego też pożyczka na firmę różni się od kredytu na firmę. Każdą pozyczkę należy bardzo dokładnie przemyśleć!


Rodzaje pożyczek

Obecnie można znaleźć szereg różnych pożyczek, które można idealnie dopasować do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Poniżej przykłady i rodzaje pożyczek.

·        Pożyczka gotówkowa - jest to typowa pożyczka, w której pożyczkodawca zobowiązuje się przelać środki pieniężne na konto pożyczkobiorcy, który musi oddać pożyczkę w ustalonym w umowie terminie (umowa jest niezbędna);

·        Pożyczki chwilówki - są to szybkie pożyczki online udzielane najczęściej na okres od 30 do 60 dni. Potrzebujemy do nich jedynie dowodu osobistego, dzięki czemu zyskały miano pożyczek na dowód. Pożyczki te charakteryzują się małymi kwotami oraz krótkim terminem spłaty;

·        Pożyczki długoterminowe (ratalne) - skierowane są do osób, które potrzebują większych sum pieniędzy oraz nie chcą spłacić pożyczki w jednej racie. Proces spłacania pożyczki odbywa się przez comiesięczne raty ustalone w umowie;

·        Pożyczki konsolidacyjne - pozwalają zamienić wszystkie zaległe zobowiązania ( w tym wcześniejsze pożyczki) na jedną długoterminową pożyczkę z niższym oprocentowaniem;

·        Pożyczki społecznościowe - alternatywa dla pożyczek pozabankowych. Poprzez odpowiednie platformy możemy pożyczyć potrzebną nam sumę pieniędzy od zwykłych osób fizycznych. Musimy określić kwotę oraz termin spłaty pożyczki. Inne formalności załatwiamy z samym pożyczkodawcą.


Możemy zauważyć, że istnieje wiele sposób (no. pożyczka na firmę), aby szybko i wygodnie uzyskać potrzebną nam sumę pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, żeby zawsze oddawać pożyczone pieniądze, aby nie zostać tzw. dłużnikami.


Wszystko dokładnie zaplanuj

Jeżeli jesteś w podbramkowej sytuacji i nie masz pieniędzy na bieżące wydatki, musisz postanowić, czy w ogóle jest sens nadal utrzymywać firmę. Jeśli sytuacja się nie poprawi, za kilka miesięcy zostaniesz bez firmy i z długami. Jednak, jeżeli wiesz, że jest to zwyczajowy okres martwy, poza sezonem i za kilka tygodni będziesz miał więcej gotówki – zdecyduj się na pożyczkę. Warto także pomyśleć nad pożyczką inwestycyjną, która pomoże wyposażyć firmę w takie sprzęty, aby można było oferować klientom takie usługi, które można wykonywać w sezonie martwym dla Twojej firmy dzięki temu ciągłość finansowa zostanie zachowana.

Dobrze dobrana pożyczka może okazać się rozwiązaniem kłopotów w firmie. Warunek jest tylko jeden: należy dokładnie przemyśleć sytuację finansową. Mówienie: jakoś to będzie, zazwyczaj się nie sprawdza, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie finansowe.