Dopalacze, odsłona piekła - Majka

– Dlaczego ludzie sięgają po coś, co ich niszczy?

– Tak samo sięgają po alkohol, po papierosa… Po rzeczy, które im przynoszą ulgę, radość lub po prostu im smakują. Albo chcą eksperymentować. Sięgają też, bo inni sięgają. Albo żeby zaimponować. Takie próbowanie i kosztowanie życia w postaci elektronicznych gadżetów i środków zmieniających świadomość jest bardzo naturalne dla młodych osób.

– Po kilku latach obecności dopalaczy na rynku ludzie powinni wiedzieć, że są śmiertelnie groźne…
– Młodzi nie mają dystansu do śmierci, życia, zdrowia… Dla nich jest tu i teraz. Kompletnie nie mają pojęcia, że to ich może zabić. To co? Najwyżej się umrze – mówią do mnie. Szczególnie ci w okresie dojrzewania mają taki stan nieszanowania i niedoceniania życia i własnego zdrowia.

Dopalacze, odsłona piekła

– Może dla niektórych branie to taki test odwagi, takie przeżycie na granicy? Że się nie boję… Że pójdę na krawędź, pokażę sobie i innym…

– Teraz testem odwagi jest nie brać, powiedzieć wszystkim w klasie, że ja nie chcę! Ponieważ to jest teraz tak popularne, to test odwagi przesunął się w drugą stronę.

– Nie myślisz, że to punkt widzenia dorosłych? Oni nie potrafią jeszcze pomyśleć: pokażę moc, gdy odmówię, gdy powiem – nie wezmę, spadaj z tym…

– My myślimy, że tym powinien kierować lęk. A tym kieruje coś innego. Nie lęk o zdrowie i życie, tylko całkiem inne uczucie. Poszukiwanie doznań, poszerzanie granic. Czasami robienie na złość. Bo jak dziecko może najbardziej zaszkodzić swojemu rodzicowi? Niszcząc jego dzieło!

Dopalacze, odsłona piekłaTak więc nie ma jednej przyczyny, dla której ludzie sięgają po narkotyki. Jest ich bardzo wiele. I jeszcze, że każdy w to wnosi pewną swoją osobistą przyczynę. Nieśmiały sięga po pobudzacze, ten, który jest nadpobudliwy i mu to mu przeszkadza w kontaktach, weźmie wyciszacze…

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dopalacze kradną życie Urząd Miasta Częstochowy Fundacja Dialogos

 

Projekt „Dopalacze kradną życie – odsłona piekła” został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Miasta Częstochowy.
Projekt realizuje Fundacja Dialogos.

© 2018 Fundacja Dialogos
Klik!
Back to top