Kiedy zatrzymywali tych młodych ludzi, argumentacja była przeważnie taka sama. Potrzeba. Przemożny ciąg do odrobiny luzu, odlotu, wolności, spokoju od codziennego mędzenia całego świata.

 – Piotr, po tylu latach bycia gliniarzem, stawia prostą diagnozę. – Kiedy ma się 13 czy 14 lat, wszystko co oferuje życie to stanowczo za mało. Grabisz od świata ile się da i co chwilę chcesz więcej. Spróbować, dotknąć, doświadczyć. Nie ma granic, nie ma przeszkód. Czasem tylko, cholera, brakuje właśnie kasy, by realizować kolejne wizje. Gadanie ojca czy matki, że wszędzie czai się zło, bo świat nie jest czarno-biały i trzeba uważać, by nie popełniać błędów, za które potem przyjdzie długo płacić i żałować, oczywiście na nic. Szkiełko i oko, organoleptyka – jeśli sam nie poczujesz i nie sprawdzisz, cudze błędy i mądrości są bez znaczenia. Tarot na żywym organizmie, co dzień nowa karta. Planowanie także nie istnieje, planować się będzie, kiedy rzeczywistość siądzie na plecach i przyciśnie do ziemi. Ale teraz liczy się zabawa i rozpoznanie życia walką. To czas gimnazjum, o którym jedni mówią, że unowocześniło polski system edukacyjny, zaś inni wciąż, choć minęło tyle lat, załamują ręce i zgrzytają zębami, bo dla nich to poroniony pomysł porównywalny z wylęgarnią szaleńców.

Dopalacze, odsłona piekłaMnóstwo zależy w tym momencie od nauczycieli i rodziców, bo bez współdziałania, jak w czasie frontowej operacji, wychowanie staje się kolejnym frazesem bez zaplecza. Strach? Strachu też nie ma. Co z tego, że w sprawie dopalaczy podniesiono takie larum? Zaprzęgnięto do tego media i naukowy sztab fachowców, a kolejne wcielenia wszelakich Mocarzy cały czas zbierały śmiertelne żniwo i nie można było nic zrobić rozprowadzającym to gówno kolesiom, bo produkt nie zawierał substancji zakazanych. Dorośli zastanawiali się jednak, czy dzieciarnia, która padała po zażyciu „dopałki”, nie widzi, co dzieje się wokół – jak jest to niebezpieczne. Psychologowie odpowiadali natychmiast – nie, nie widzą, bo młodzi nie mają świadomości śmierci. Po prostu jest ryzyko, jest fun i zabawa. Im dalej się posuniesz, tym większym jesteś gościem. A to, że ktoś przedawkował i się zawinął? Nie miał, kurde, farta.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dopalacze kradną życie Urząd Miasta Częstochowy Fundacja Dialogos

 

Projekt „Dopalacze kradną życie – odsłona piekła” został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Miasta Częstochowy.
Projekt realizuje Fundacja Dialogos.

© 2018 Fundacja Dialogos
Klik!
Back to top