Ceramika ludowa powraca do mody

Ceramika ludowa powraca do mody

Tak samo w modzie, jak i w wydarzeniach - historia ciągle zatacza koła. Po kilku latach, kiedy to folkowe wzory uznawane były za prostackie i niewystarczająco oryginalne, znowu stają się modne. Można nawet zauważyć ich wzmożony atak, bowiem aktualnie dobrze prezentują się niemal na wszystkim - ubraniach, dodatkach, kalendarzach… Największym zainteresowaniem natomiast cieszy się ceramika ludowa http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna , która prawdopodobnie nigdy do końca nie wyszła z mody. Kwieciste, barwne, wzorzyste talerze i misy goszczą w niemal każdym domu.


Aby zrozumieć folkowy styl, na początek warto cofnąć się do 1949 roku, w którym powstaje Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Właśnie w tym miejscu od tamtego czasu aż do dzisiaj w szczególny sposób promowane są niepowtarzalne produkty polskich rękodzielników. Wcześniej wykonywane były one we spółdzielniach, dzisiaj przez prywatne firmy, często jednoosobowe. Dzięki Cepelii folklor wkroczył do polskich domów, najczęściej pod postacią przedmiotów codziennego użytku, nie tylko ozdób i ubrań, które swoimi wzorami podobne były tradycyjnym polskim strojom. Po latach okazało się, że nie tylko babcie kochają te wzory. Stawiały na nie nasze mamy, a dzisiaj my do tradycyjnego kwiecistego wzoru wracamy z niemałą radością.


Folklor współcześnie


Nie można powiedzieć, że folklor się nie zmienił. Oczywiście - to, co dzisiaj obserwujemy na wystawach sklepów, na ubraniach i ozdobach, ma na sobie znamiona naszych czasów. Niemniej jednak warto zauważyć, że współcześni młodzi projektanci z radością nawiązują do tego, co znały nasze babcie i co bliskie naszym polskim sentymentalnym sercom. Dobrze zauważyć, że w lekko odświeżonej wersji wróciła do łask także ceramika ludowa. Współcześni twórcy, opierając się na tym, co klasyczne, dodają własne elementy. Wszystko to jednak wciąż wywołuje proste wspomnienie babcinego domu, wiejskiego mleka i ciepłej drożdżowej bułki. Ceramika ludowa niemal wszystkim rozpala serca.


Czy folklor jest dla każdego?


Ciepłe, ozdobne kożuszki, wszędobylskie kwiaty, ceramika ludowa… Czy to na pewno rozwiązanie dla każdego? Czy powrót folkloru w modzie i aranżacji wnętrz jest dla każdego? Jego ogromną zaletą jest to, że pasuje każdemu, kto ma na niego ochotę. Nie jest jak większość wzorów czy fasonów, które wyglądają dobrze jedynie na właściwej sobie figurze czy w wybranym stylu aranżacji wnętrz. Jeśli tylko masz ochotę w ten sposób zbliżyć się do tego, co polskie i nasze, z pewnością nie musisz obawiać się tego kroku. Nic jednak na siłę, pamiętaj. Folklor cechuje naturalność.


Fakt, że z folkloru korzystają w swoich projektach najwięksi projektanci mody na świecie - nawiązanie do ludowości pojawia się chociażby u Karoliny Herrery czy Dries Van Nottena, ale także widoczne jest w popularnych sieciówkach. Nie może on jednak zostać nikomu narzucony na siłę. Nasze babcie i matki uznawały go dla siebie za naturalny, wynikał on bowiem z tego, co miały i co widziały w swoim życiu, którego postrzeganie kiedyś przez brak takiego dostępu do mediów był znacznie węższy. Tę naturalność należy pozwolić mu zachować. Zarówno ceramika ludowa, jak i twój codzienny strój nawiązujący do tego, co ludowe, nie będą ci pasowały, jeśli nie wyrażają bezpośrednio twojego charakteru czy po prostu ich szczerze nie lubisz.